Atkritumu šķirošana sabiedriskās telpās
05.07.2023.
Atkritumu šķirošana sabiedriskās telpās
Nav noslēpums, ka atkritumu šķirošana mūsdienu pasaulē ir arvien lielāka aktualitāte – par to runā mājsaimniecībās, skolās, darbā. Šķirojot atkritumus, tiek taupīti dabas resursi un enerģija. Taču ar zināmajiem ieguvumiem un riskiem bezdarbības scenārijā ne allaž pietiek. Joprojām jāpieliek ne mazums pūļu, lai panāktu, ka ikviens no mums uzņemtos atbildību par saviem atkritumiem. Tiesa, tas nav viegls uzdevums. Jo sevišķi, kad lielā daļā sabiedrisko telpu joprojām bieži tiek izmantots viens konteineris visu kategoriju atkritumiem. Šajā rakstā aktualizēsim tematu par to, kādas atkritumu šķirošanas prakses varam ieviest ne tikai mājās, bet arī sabiedriskās telpās un birojos!
Globāla problēma ir arī nespēja uzņemties atbildību par saviem atkritumiem. Izmetot dabā atkritumus, kas satur toksiskas vai kancerogēnas vielas (piemēram, baterijas, elektroniskās ierīces, spuldzītes u.c.), pastāv risks nopietni apdraudēt citus cilvēkus, dzīvniekus un vidi. Pat tad, ja šie atkritumi nenodara tiešu kaitējumu, izmestais nekur napazūd – daži atkritumi nesadalās vairākus gadu desmitus un spēj nodarīt kaitējumu pat pēc ilgāka laika, taču citi iesūcas augsnē un nonāk tālākā apritē, piesārņojot dabu un ūdeni.
Šķirot atkritumus ir izdevīgi
Ir zināms, ka lētākais veids, kā samazināt atkritumu kaitīgumu un tos pārstrādāt, ir šķirot atkritumus tieši tajā vietā, kur tie radušies. Būtiski, ka atkritumu šķirošana neprasa īpašu piepūli – viss, kas nepieciešams šīs prakses apgūšanai, ir ieraduma izveide un viegli pieejami, praktiski, kā arī moderni šķirošanas risinājumi.
Atkritumu šķirošana ir arī ieguvums visai sabiedrībai – šāda prakse būtiski veicina tīru un higiēnisku vidi sabiedriskās telpās un arī darba vietās. Atdalot atkritumus dažādās kategorijās, tiek ievērojami samazināta lokāla piesārņojuma un nepatīkamas smakas iespējamība.
Kā organizēt atkritumu šķirošanu sabiedriskās telpās un uzņēmumos?
Ja vēl gluži nesen lielākā biroju atkritumu problēma bija papīrs, tad tagad, pateicoties elektroniskajai administrācijai, tā apjoms pamazām samazinās. Tā vietā par galveno atkritumu kategoriju ir kļuvis iepakojums un citi atkritumi. Taču diemžēl daudzās sabiedriskās telpās un pat birojos joprojām tiek izmantots viens atkritumu konteiners visu kategoriju atkritumiem.
Lai gan atkritumu šķirošana sākas ar izpratnes veicināšanu, kurā pēdējos gados ir veikts liels komunikācijas darbs, milzīga loma ir arī iespēju radīšanai. Piemēram, piemērotām atkritumu urnām un konteineriem, kas ļauj pareizi, ērti un moderni šķirot atkritumus.
Arī SIA Salons Arka domā par ilgtspējīgiem un videi draudzīgiem risinājumiem sabiedriskās vai biroja telpās, tādēļ sortimentā iekļauti atkritumu šķirošanas konteineri. Tie ir nelieli, kompakti atkritumu šķirošanas skapji ar stacionāriem un izvelkamiem groziem, kas būtiski atvieglo atkritumu šķirošanu. Grozus aprīko ar speciāliem firmas Longo Pac atkritumu maisiem, kas padara atkritumu savākšanu vienkāršāku un ērtāku. Svarīgi, Longo Pac maisi ir izturīgāki nekā standarta atkritumu maisi, jo veidoti no 3 slāņu sakausēta polietilēna.
Mūsu ražotos atkritumu škirošanas skapjus ir iegādājušies un lieto daudzi mūsu klienti. Lielākie no tiem ir Rīgas Stradiņa universitāte un Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca.
Salons Arka atkritumu šķirošanas skapji ir radīti, integrējot īpaši higiēnisku sistēmu. Atkritumu savākšanas procesā nav saskarsme ar atkritumiem, jo maisu iespējams nosiet abos galos. Arī skapja uzkopšana ir ātra un viegla. Tam ir paceļams vāks un veramas durvis, kas nodrošina vienmērīgu un klusu aizvēršanos, neradot papildu troksni. Šādi atkritumu šķirošanas skapji ir lieliska iespēja apvienot praktisku pieeju ar videi draudzīgu darbību, kā arī ideāli piemēroti birojiem, sabiedriskām vietām, ēdnīcām vai uzgaidāmām telpām.
Atkritumu šķirošana sabiedriskās telpās un birojos
Atkritumu šķirošana publiskajās telpās un birojos ir būtisks elements efektīvas atkritumu apsaimniekošanas īstenošanā. Pastāv dažādi veidi, kā atkritumu šķirošana palīdz samazināt to negatīvo ietekmi uz vidi, taupīt resursus un radīt atbildīgas atkritumu apsaimniekošanas kultūru. Pašsaprotami arī tas, ka atkritumu šķirošanai ir būtiska nozīme tīrākas, veselīgākas un ilgtspējīgākas sabiedriskās vides nodrošināšanā. Līdz ar to, aktuāls ir jautājums, kādā veidā veicināt atkritumu šķirošanas praksi sabiedriskās telpās un birojos.
Atkritumu šķirošanas izaicinājumi sabiedriskās telpās un birojos
Pirmkārt, lai nodrošinātu efektīvu atkritumu šķirošanu sabiedriskās telpās un birojos, ir jādefinē un jārisina specifiskas problēmas, kas raksturīgi tieši šai videi. Dažas no tām ir:
- Ierobežota vieta atkritumu uzglabāšanai;
- Nepilnīga atkritumu šķirošanas infrastruktūra (trūkst skaidri marķētu atkritumu tvertņu, netiek nodrošināti atkritumu savākšanas pakalpojumi, nav ieviesti apzīmējumi vai vizuālas norādes);
- Personu informētības un izpratnes trūkums par atkritumu šķirošanas praksi ;
- Nepietiekama līdzdalība un apņemšanās gan no darbinieku, gan sabiedrības puses ;
- Uzņēmuma un sabiedrības iesaistīšanās nozīme – nepilnīga vai neesoša atkritumu apsaimniekošanas politika.
Kā iedrošināt šķirot atkritumus?
Lai veicinātu atkritumu šķirošanas ieradumu sabiedriskās telpās un birojos, iespējams ieviest šādus pasākumus:
- Atkritumu tvertņu un skaidru norāžu novietošana. Efektīva atkritumu tvertņu izvietošana un skaidras norādes ir būtiskas, lai mudinātu cilvēkus pareizi šķirot atkritumus. Svarīgi izvietot atkritumu tvertes viegli pieejamās un redzamās vietās, nodrošināt tvertnes dažādām atkritumu kategorijām, kā arī izmantot informatīvus apzīmējumus, lai sniegtu šķirošanas norādījumus.
- Skaidru vadlīniju un kritēriju noteikšana dažādām atkritumu kategorijām. Būtiski informēt sabiedrību vai darbiniekus par katras atkritumu kategorijas specifiskajām īpašībām un pareizajām šķirošanas metodēm.
- Regulāra atkritumu savākšana un apkope. Būtiski nodrošināt regulāru un atkritumu kategorijai piemērotu savākšanas grafiku, pārliecināties par pareizu transportēšanas izvēli, kā arī rūpēties par regulāru atkritumu tvertņu apkopes veikšanu.
- Sabiedrības informēšanas kampaņas. Šis solis ietver tādus pasākumus kā izglītojošu kampaņu vadīšana, izglītojošu materiālu izstrāde un izplatīšana, izmantojot dažādus saziņas kanālus.