Ilgspējīgas un dabai draudzīgas mēbeles
03.02.2023.
Ilgspējīgas un dabai draudzīgas mēbeles
Mūsdienās arvien vairāk interesējamies un praktizējam ilgtspējīgu, dabai draudzīgu dzīvesveidu. Šī patīkamā tendence ir sevišķi aktuāla mēbeļu ražošanā – videi draudzīgas un ilgtspējīgas mēbeles, kas ražotas no pārstrādātiem izejmateriāliem, izmantojam gan savu mājokļu, gan biroja un sabiedrisko telpu interjera iekārtošanai.
Viens no līderiem šādu inovāciju īstenošanā ir skandināvu ražotājs Flokk viņu pārstāvētais zīmols Profim. Ražotājs ir izveidojis jaunus mēbeļu ražošanas standartus un izvirzījis ilgtermiņa mērķus. Pateicoties šim un citiem ražotājiem, mēbeles, kas ražotas no pārstrādātiem izejmateriāliem, kļūst arvien pieejamākas arī sabiedrisko telpu un biroja mēbeļu segmentā.
Nākotnē noteikti varam sagaidīt vairāk oriģinālu un drosmīgu risinājumu. Jau tagad esam patīkami pārsteigti par tādām iespējām kā krēslu apdare ar audumiem no 100% pārstrādāta plastikāta. Tāpat, piemēram, CURA audums ir veidots 98% no jūrā atrastiem zvejas tīkliem. Vienvārdsakot – par laimi, ideju ilgtspējīgu krēslu un citu mēbeļu ražošanā netrūkst! Šajā rakstā iepazīsties ar labākajām no tām.
Kādi tie ir – videi draudzīgi krēsli un mēbeles?
Pirms ķerties klāt konkrētiem piemēriem un zīmoliem, vērts pieminēt, kādi tad ir ilgtspējīga un dabai draudzīga krēsla kritēriji. Tāpat kā jebkurā citā ilgtspējības jomā, šeit ne vienmēr ir standartizēta, melnbalta definīcija, taču ir dažas vispārīgas vadlīnijas, ko paturēt prātā.
Ilgtspējība
Tā kā videi draudzīgas mēbeles ir izstrādātas ar nodomu samazināt mājsaimniecības ietekmi uz vidi, svarīgi, lai tās spētu izturēt laika pārbaudi un mainītu priekšstatus par mēbeļu vienreizlietojamību. Augstas kvalitātes, izturīgi krēsli un mēbeles, kas kalpo visu mūžu, nozīmē, ka jaunu mēbeļu ražošanai nepieciešams mazāk izejvielu un enerģijas resursu. Tas, attiecīgi, nozīmē arī mazāku piesārņojumu no masveida ražošanas, transportēšanas un utilizācijas.
Materiāli
Mūsdienās jaunas mēbeļu sērijas tiek veidotas tā, lai to ražošanā būtu iespējams izmantot pārstrādātu plastikātu un metālu. Līdz ar to, populārākās ilgtspējīgu krēslu materiālu izvēles ir koksne, pārstrādāts alumīnijs un citi metāli vai plastmasa, savukārt mīkstajiem krēsliem – auduma tapsējums no organiskās kokvilnas, kaņepes, lina vai citiem otrreizēji pārstrādātiem audumiem. Attiecībā uz mīksto krēslu pildījumu, labas sintētisko putu alternatīvas ir organiskais latekss vai organiskā vilna.
Krēslu ražošanai visbiežāk izmantotā izejviela ir koksne, svarīgi pārliecināties, vai šim materiālam ir atbilstoša sertifikācija, kas liecina par to, vai koksne nāk no ilgtspējīgi apsaimniekotiem mežiem – tādiem, kas veicina mežaudzes atjaunošanu, nevis izciršanu.
Cits materiālu veids, ko bieži izmanto ekoloģisku mēbeļu ražošanā, ir tādas augu izcelsmes šķiedras, kuras pārstrādes laikā nav tikušas pakļautas nekāda veida ķīmiskai apstrādei. Dažas augu šķiedras to cietības dēļ tiek izmantotas mēbeļu struktūras veidošanai, bet citas tiek izmantotas pildījumam un polsterēšanai. Izplatītākās ilgtspējīgu mēbeļu ražošanā izmantotās šķiedras ir kokvilna un bambuss. Ilgtspējīgu krēslu un citu mēbeļu ražošanā mēdz tikt izmantotas arī dzīvnieku izcelsmes šķiedras – vilna, zīds u.c.
Pārklājums un apdare
Izvēloties koka un koksnes krēslus vai mēbeles, svarīgi pārliecināties, vai to apdarē un pārklājumā – krāsā, līmvielā, lakā vai šķīdinātājos – netiek izmantotas tādas toksiskas vielas, kas ir kaitīgas videi un veselībai. Zaļākā alternatīva ir ūdens bāzes lakas, dabīgais bišu vasks, augu eļļas u.c. Papildu tam, ja iespējams, jālūkojas pēc krēsliem ar zemāku GOS jeb nelielu gaistošo organisko savienojumu līmeni (Zero-VOC; Volatile Organic Compounds).
Labas ražošanas prakse
Liela nozīme arī tam, vai zīmols piekopj labas ražošanas praksi – piemēram, jālūko, vai tiek izmantots netoksisks, minimāls iepakojuma materiāls. Kā arī liela nozīme tam, lai krēslu un mēbeļu piegāde atstātu pēc iespējas minimālāku oglekļa pēdas nospiedumu.
1.Krēsls NORMO
Poļu krēslu rūpnīcas Profim ražotais krēsls Normo ir lielisks piemērs tam, kā ražot mēbeles saskaņā ar aprites ekonomikas principiem. Normo tika izstrādāts, paturot prātā darba un sanāksmju telpu vajadzības. Pateicoties savam vienkāršajam siluetam, tas lieliski iekļaujas mūsdienu neformālajā biroju interjerā.
Normo krēsls ir ražots no 50% pārstrādātiem un 98% tālāk pārstrādājamiem materiāliem. Kad produkta dzīves cikls ir beidzies, krēslu var viegli izjaukt un pārstrādāt.
Pati konstrukcija ir izgatavota no 100% pārstrādātas plastmasas (PP), koka saplāksnis nomainīts pret pārstrādātu polipropilēnu, savukārt apdare veidota tā, lai laika gaitā to būtu viegli nomainīt uz citu auduma apdari. Lai apzināti palielinātu pārstrādāto materiālu īpatsvaru gala produktā, standarta piedāvājumā Profim ieviesa divus pārstrādātus audumus: Cura un Oceanic.
Vērts pieminēt, ka Normo krēslu ražošanā oglekļa pēdas nospiedums tika samazināts uz pusi līdz 28 kg / CO2. Tāpat ražošanas procesā nav izmantots hroms, līme vai skavas, kā arī pildījuma putu daudzums samazināts līdz minimumam. Līdz ar to, pateicoties nelielajam detaļu skaitam un inovatīvajai konstrukcijai, kas ļauj viegli izjaukt un šķirot materiālus, krēsla dzīves cikla beigās to var demontēt un pārstrādāt līdz 94%.
Rezumējot, Normo krēsli ir ne tikai ilgtspējīgs, bet arī daudzpusīgs un ilgmūžīgs risinājums modernām biroja telpām.
2.Krēsls CAPISCO
Vēl viens ikonisks krēsls – aktīvais sedlu krēsls Capisco. Šis līdzsvara krēsls ir īsta dizaina ikona, kas spēj izturēt pat skaudrāko laika pārbaudi. Iedvesmojoties no zirga jātnieka pozas, novatoriskais seglu sēdeklis un tā unikālā forma paver dažādas iespējas, kā uz krēsla sēdēt vai pat daļēji stāvēt.
Krēsls ir radīts no pārstrādātiem un tālāk pārstrādājamiem produktiem. Pateicoties tam, ka komponentu skaits un izmantotie materiāli ir samazināti līdz minimumam, Capisco krēsls ir pilnībā izjaucams. Tas savukārt nodrošina iespēju laika gaitā mainīt krēsla auduma tapsējumus vai citas detaļas.
Būtiski, ka Capisco krēsls ir nosaukts par labāko plastmasas pārstrādes produktu Eiropā – 2015. gadā HÅG Capisco saņēma EPRO balvu par “Labākais pārstrādātās plastmasas izstrādājums” Eiropā. To pasniedza Eiropas Plastmasas pārstrādes un reģenerācijas organizāciju asociācija (Europen Association of Plastic Recycling and Recovery Organisations). Papildus tam, HÅG Capisco bija pirmais krēsls pasaulē, kas 2010. gadā tika sertificēts ar Ziemeļvalstu ekomarķējumu.
3.Atpūtas krēsli REVO
Atpūtas krēsli Revo ir satriecošs Profim mēbeļu ražotāja produkts, kas apvieno ilgtspējīgu un zaļu domāšanu ar rotaļīgu dizainu, lai rezultātā izveidotu viegli lietojamu un daudzpusīgu darba vietas mēbeļu sistēmu. Revo piedāvā 96 dažādas krēslu moduļu konfigurācijas, ļaujot tām pielāgoties jebkuras darba telpas un stila vajadzībām.
Revo atpūtas krēsli tiek ražoti, izmantojot tikai trīs veidnes katram kolekcijas elementam – tas maksimāli paaugstina efektivitāti, vienlaikus samazinot oglekļa dioksīda emisijas. Dažas no ilgtspējīgām un videi draudzīgām tehnikām, ko izmantojis uzņēmums Revo krēslu ražošanā, ietver:
- Saplākšņa pamatnes struktūras aizstāšanu ar REPP (otrreizēji pārstrādāts putupolipropilēns) – tas palielina pamatmateriālu iespējamo atkārtotu izmantošanu.
- Polsterējuma piestiprināšanu salocītam REPP caur sasietu auklu – respektīvi, sastiprinājumiem nav nepieciešama līme vai skavas, kas atvieglo krēsla izjaukšanu tā dzīves cikla beigās un samazina kaitīgo ķīmisko vielu izmantošanu. Likumsakarīgi, ka visus Revo krēslu komponentus var viegli atdalīt un atgriezt ražošanas ciklā.
Vērts minēt arī to, ka 74% no Revo ražošanā izmantotajiem materiāliem ir otrreiz pārstrādājami – salīdzinājumā ar 5% līdzvērtīgā koka struktūrā. Tāpat, ņemot vērā, ka Profim izmantotais putupolipropilēns jau ir pārstrādāts (kas veido 90% no kopējā produktu apjoma), kolekcijas veidošanai bija nepieciešams radīt jaunus materiālus vien minimālā apmērā.
Revo atpūtas krēslus ir iespējams tapsēt ar diviem jauniem audumiem:
- Audums Cura no ražotāja Gabriel: augstas veiktspējas divkrāsu audums, kas izgatavots no 98% pēc patēriņa pārstrādāta poliestera.
- Audums Oceanic no ražotāja Camira: 100% otrreizēji pārstrādāts poliesters, tostarp, 50% Seaqual Yarn – augstas kvalitātes 100% pārstrādāta poliestera dzija, kas ražota, izmantojot jūrā atrasto plastmasu (saskaņā ar SEAQUAL INITIATIVE).
Abi audumi nodrošina Revo krēslu tapsējuma izturību, kas ir izcili piemērota intensīvas noslodzes biroja videi, kā arī rada modernai darba vietai atbilstošu dzīvojamo telpu estētiku.
4.Krēsls WITHME
Biroja krēsls WithME nav gluži tipisks krēsls – tā standarta regulēšanas mehānisms zem sēdekļa ir aizstāts ar inteliģentu, patentētu rokas sviru. Savukārt krēsla vienkāršā montāža ļauj ērti noņemt un izmazgāt sēdekļa polsterējumu. Tas izgatavots no elastīga sintētiska materiāla, kas ir gan pieskārienam patīkams, gan praktisks un viegli mazgājams.
Nav šaubu, ka WithMe ir patiesi lietotājam un videi draudzīga, kā arī ilgtspējīga biroja mēbele, kas gatava kalpot gadu desmitiem. Par to liecina arī tas fakts, ka krēsla faktiskais svars ir tikai 10 kg – tas atbilst vien sešu ūdens pudeļu pakai. Papildus tam, krēsls ir pilnībā izjaucams, tādā veidā nodrošinot iespēju laika gaitā mainīt krēsla auduma tapsējumus vai citas detaļas.
Citi ilgtspējīgi un zaļi risinājumi
Pateicoties neatlaidīgiem mēģinājumiem un reālai pārstrādājamo materiālu izmantošanai, mēbeļu ražošanā ir arvien vairāk alternatīvu, dabai draudzīgu risinājumu un resursu. Teju jebkura lieta, kas tagad ir piemērota pārstrādei un atkārtotai izmantošanai, pirms pavisam neilga laika, visdrīzāk, kļūtu par kārtējo atkritumu.
Iedvesmojoties no oriģināliem ilgtspējīgas mēbeļu ražošanas stāstiem visā pasaulē, piedāvājam ielūkoties dažās no inovatīvākajām idejām.
Piemēram, Vācijā kāds uzņēmums piešķir koka mēbelēm pilnīgi jaunu nozīmi: viņi ir izstrādājuši paši savu koksnes materiālu no rūpnieciskiem atkritumiem un no tā ražo tīras moduļu mēbeles. Taču ne tikai rūpnieciski atkritumi, bet arī pārstrādāts papīrs un kartons atrod otro dzīvi jaunās mēbelēs, gultās un priekšmetos. Tiek ražotas gultas un plaukti no otrreizēji pārstrādātā gofrētā kartona.
Taču ne tikai iepakojuma atkritumi kalpo par noderīgu izejvielu mēbeļu pārstrādei. Arī pārtikas atkritumi ir ideāli piemēroti šim mērķim. Piemēram, kafejnīcās ikdienu tiek saražoti neiedomājami kafijas biezumu kalni, kas tālāk atkritumu poligonos var radīt kaitīgo metāna gāzi. Šai problēmai risinājumu ir radis jaunuzņēmums Kaffeeform, kas jau kopš 2015.gada savāc biezumus no Berlīnes kafejnīcām un grauzdētājiem, lai ražotu vairākkārt lietojamas kafijas un espresso krūzes līdzņemšanai. Starp citu, tās var mazgāt pat trauku mazgājamā mašīnā!
Citi lieliski pārtikas atkritumu pārstrādes piemēri ir Šveices uzņēmums Uniquefloor, kas ražo izturīgus grīdas segumus no riekstu čaumalām un aprikožu kauliņiem, nevis ierastās gumijas granulas. Savukārt dizaineres Kathrin Breitenbach piekaramā lampa "Persea" sastāv no maltu avokado kauliņu materiāla.
Vēl vienu ilgtspējas piemēru sniedz brāļi Humberto un Fernando Kampana no Brazīlijas. Viņi strādā netradicionālāk, smeļoties iedvesmu ne tikai no dabas, bet arī pilsētas ielu ikdienas. Vai vari uzminēt, kas kalpo par galveno materiālu viņu dizainētajās/ražotajās lampās un krēslos? Būtībā tas ir jebkas, ko varētu atrast piemājas konteinerī – veci paklāji, rotaļļietas vai sadzīves tehnika – lietas, kurām paveicies iegūt otru dzīvi, pateicoties zaļi un inovatīvi domājošiem prātiem!
Kā redzams, iespējas ilgtspējīgu un dabai draudzīgu krēslu vai citu mēbeļu ražošanā ir gluži vai bezgalīgas! Svarīgākais, ko jāatceras pircējam – ekoloģisks, nestandarta mēbeles materiāls nenozīmē, ka būs jāupurē savs komforts. Par laimi, mūsdienu tehnoloģijas ļauj apvienot ergonomisku komfortu ar ilgtspējīgu, dabai nekaitīgu dzīvesveidu!